Zodpovednosť za obsah:
Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky
ÚJD SR informuje verejnosť o:
- nehodách a haváriách jadrových zariadení na území Slovenskej republiky,
- haváriách mimo územia Slovenskej republiky,
- závažných nedostatkoch zistených ÚJD SR v jadrových zariadeniach a opatreniach prijatých na ich odstránenie,
- udalostiach pri preprave rádioaktívnych materiálov okrem utajovaných skutočností podliehajúcich ochrane podľa osobitného predpisu,
- ďalších skutočnostiach týkajúcich sa jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území Slovenskej republiky vrátane nakladania s rádioaktívnym odpadom a s vyhoretým jadrovým palivom.
Primárnym cieľom komunikácie s verejnosťou je informovať domácu aj zahraničnú verejnosť o dianí v pôsobnosti ÚJD SR. Napĺňanie tohto cieľa je detailne obsiahnuté v Stratégii komunikácie s verejnosťou do roku 2028, ktorá je zverejnená na webovej stránke úradu. Jednou z hlavných priorít Úradu jadrového dozoru SR je transparentná, objektívna, proaktívna a zrozumiteľná komunikácia informácií pre laickú i odbornú verejnosť v oblasti jadrovej bezpečnosti a jadrových zariadení. Mimoriadny dôraz sa kladie na komunikáciu s obyvateľmi v regióne s jadrovými zariadeniami, prostredníctvom spolupráce s OIK (Občianska informačná komisia), ako i zástupcami obcí sa organizujú besedy s verejnosťou pokrývajúce témy nielen z oblasti jadrovej bezpečnosti, ale i oblasti nakladania s rádioaktívnym odpadom.
ÚJD SR ako ústredný orgán štátnej správy poskytuje v oblasti svojej pôsobnosti informácie na požiadanie a zároveň aktívne zverejňuje informácie o stave jadrových zariadení v SR a o svojej činnosti ako dozorného orgánu, čím umožňuje verejnosti a masmédiám kontrolu údajov a informácií o jadrových zariadeniach, ako i o ÚJD SR.
Nosným komunikačným kanálom s verejnosťou je webové sídlo úradu (www.ujd.gov.sk), preto sú na ňom okrem iného zverejnené a priebežne aktualizované aj zákony a predpisy v oblasti jadrovej bezpečnosti, súvisiace právne predpisy, ako i celé znenia bezpečnostných návodov.
Informovanie o nehodách a haváriách
Zákon č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „atómový zákon“) v § 27, ods. 4 písm. f) stanovuje, že držiteľ povolenia je povinný bezodkladne informovať osoby na území JZ o udalosti nehody alebo havárie podľa odseku 3 písm. b) alebo písm. c) § 27 atómového zákona, o opatreniach na ochranu zdravia a o činnostiach, ktoré je potrebné vykonať pri ich vzniku. Atómový zákon v § 28, ods. 22 stanovuje, že držiteľ povolenia a okresné úrady v sídle kraja dotknuté havarijnou odozvou sú povinné pri vzniku udalosti nehody alebo havárie bezodkladne informovať verejnosť o skutočnostiach týkajúcich sa nehody alebo havárie, o krokoch, ktoré treba podniknúť, a, ak je to potrebné, o opatreniach na ochranu zdravia, ktoré sa dotknutej verejnosti týkajú.
Atómový zákon v § 4, ods. 1 stanovuje, že ÚJD SR informuje verejnosť bezodkladne o nehodách a haváriách jadrových zariadení na území SR, rovnako bezodkladne o haváriách jadrových zariadení mimo územia SR s možným vplyvom na územie SR. V prípade závažnej nehody alebo havárie na jadrovom zariadení budú informácie pre verejnosť sprístupnené na špeciálnej – havarijnej – webovej stránke ÚJD SR, ktorá sa aktivuje práve v takýchto prípadoch. Dozorný orgán ďalej informuje verejnosť o udalostiach pri preprave rádioaktívnych materiálov na území SR alebo mimo územia SR s možným vplyvom na územie Slovenskej republiky, o závažných nedostatkoch v jadrových zariadeniach a opatreniach prijatých na ich odstránenie a o ďalších skutočnostiach týkajúcich sa jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území SR.
Zverejňovanie informácií v prípade nebezpečenstva
Vyhláška ÚJD SR č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie v § 11 stanovuje, že na informovanie verejnosti poskytne držiteľ povolenia podľa § 5 ods. 3 písm. b) až d) atómového zákona Ministerstvu vnútra SR informáciu podľa osobitného predpisu. Držiteľ povolenia informuje verejnosť prostredníctvom informačného miesta pre styk s verejnosťou zriadeného podľa osobitného predpisu a prostredníctvom webového sídla držiteľa povolenia. Zástupca informačného miesta je zaradený v rámci organizácie havarijnej odozvy. Vyhláška ďalej v § 20 stanovuje, že v prípade informovania o nehode alebo havárii pri preprave je držiteľ povolenia povinný ohlásiť nehodu alebo haváriu úradu bezodkladne telefonicky a písomnú informáciu o nehode alebo havárii pri preprave najneskôr do 45 minút od jej zistenia. Verejnosť informuje najneskôr do 30 minút, ak nehoda alebo havária pri preprave bola ohodnotená podľa INES stupňom 2 alebo vyšším.
Jadrovou bezpečnosťou (JB) sa podľa § 2 písm. e) atómového zákona sa rozumie technický stav a spôsobilosť jadrového zariadenia alebo prepravného zariadenia ako aj schopnosť ich obsluhy zabrániť nedovolenému úniku rádioaktívnych látok alebo ionizujúceho žiarenia do pracovného prostredia alebo do životného prostredia a schopnosť predchádzať udalostiam a zmierňovať následky udalostí v jadrových zariadeniach alebo pri preprave rádioaktívnych materiálov.
Jadrovým zariadením (JZ) sa podľa § 2 písm. f) atómového zákona rozumie súbor civilných stavebných objektov a nevyhnutných technologických zariadení v projektom určenej konfigurácii, určených na:
- výrobu elektrickej energie alebo na výskum v oblasti jadrovej energie, ktorých súčasťou je jadrový reaktor alebo jadrové reaktory, ktoré budú využívať, využívajú alebo využívali riadenú štiepnu reťazovú reakciu,
- nakladanie s jadrovými materiálmi s množstvom väčším ako jeden efektívny kg 1ab) okrem priestorov na skladovanie kontajnerov a krytov, v ktorých sa jadrový materiál používa ako tieniaci materiál na rádioaktívne žiariče, 1ac) zariadení na úpravu uránovej rudy a skladov uránového koncentrátu,
- nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom,
- nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, alebo
- obohacovanie uránu alebo výrobu jadrového paliva.
Dátum poslednej zmeny: 28. 8. 2024
Dátum zverejnenia: 20. 6. 2016