Rada pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) je jednou z desiatich formácií Rady EÚ, ktorá zodpovedá za politiku EÚ v nasledujúcich hlavných oblastiach: otázky týkajúce sa hospodárskej politiky, daní, fiškálnej politiky a regulácie finančných služieb. Jej právomoci zahŕňajú aj právne a praktické otázky týkajúce sa jednotnej meny EÚ, ktorou je euro. Koordinuje tiež ekonomické, fiškálne a štrukturálne politiky, pozície EÚ na zasadnutiach na medzinárodnej úrovni, ako sú napr. zasadnutia G20, Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Radu Ecofin tvoria ministri hospodárstva a financií všetkých členských štátov EÚ. Na jej zasadnutiach (vo všeobecnosti raz za mesiac) sa zúčastňujú aj príslušní európski komisári, zástupcovia Európskej centrálnej banky (ECB), prípadne iných medzinárodných inštitúcií. Zasadnutiu Rady ECOFIN predsedá príslušný minister financií z členského štátu predsedajúceho Rade EÚ. Agendu jednotlivých zasadnutí Rady ECOFIN pripravuje Výbor stálych predstaviteľov („Comité des Représentants Permanents - COREPER“), ktorého členmi sú stáli predstavitelia členských štátov EÚ pri EÚ. Slovenskú republiku na zasadnutiach Rady ECOFIN zastupuje minister financií SR alebo štátny tajomník ministerstva financií SR.
Euroskupina je neformálne zasadnutie ministrov financií členských štátov eurozóny. Euroskupina je zriadená Protokolom č.14 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Zasadnutiam Euroskupiny predsedá jej volený predseda, ktorého volia ministri členských štátov eurozóny na dva a pol ročné funkčné obdobie. Zasadnutí Euroskupiny sa zúčastňujú aj podpredseda Európskej komisie pre hospodárske a menové záležitosti a guvernér Európskej centrálnej banky.
Úlohou Euroskupiny je zabezpečiť bližšiu koordináciu hospodárskych politík v rámci eurozóny, ako aj podporovať podmienky na hospodársky rast a finančnú stabilitu. V prípade potreby Euroskupina pripravuje zasadnutia Euro summitov.
Euroskupina zvyčajne zasadá raz mesačne, a to deň pred zasadnutím Rady ECOFIN. Súčasný predseda Euroskupiny je od januára 2013 Jeroen Dijsselbloem, minister financií Holandska. Jeho predchodcom bol od januára 2005 Jean-Claude Juncker. Slovenskú republiku na zasadnutiach Euroskupiny zastupuje minister financií SR alebo štátny tajomník ministerstva financií SR.
Hospodársky a finančný výbor (Economic and Financial Committee – EFC)
Hospodársky a finančný výbor je výbor Európskej únie, zriadený článkom 134 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, za účelom podpory hospodárskej koordinácie medzi členskými štátmi EÚ. Úlohou EFC je predovšetkým hodnotenie hospodárskej a finančnej situácie, koordinácia hospodárskych a fiškálnych politík, finančné trhy a vzťahy s tretími krajinami a medzinárodnými inštitúciami. EFC v týchto oblastiach pomáha pripravovať zasadnutia Rady ECOFIN ako aj poskytuje rámec pre prípravu dialógu medzi Radou EÚ a ECB.
Členmi EFC sú vysokí štátni úradníci z ministerstiev financií a centrálnych bánk členských štátov EÚ, zástupcovia ECB a EK. Zasadnutia EFC pripravuje viacero pracovných podvýborov EFC. Zasadnutia EFC sa spravidla konajú raz mesačne.
Za Slovenskú republiku sa na zasadnutiach EFC a EWG zúčastňuje zástupca MF SR a zástupca NBS.
Podrobnejšie informácie o Výbore EFC.
Pracovná skupina Euroskupiny (Eurogroup Working Group – EWG)
Výbor EFC taktiež zasadá v zložení zo zástupcov členských štátov eurozóny. V tomto prípade sa jedná o pracovnú skupinu Euroskupiny (“Eurogroup Working Group – EWG”), ktorá pripravuje zasadnutia Euroskupiny. Týchto zasadnutí sa zúčastňuje aj EK a ECB. EFC a EWG majú spoločného voleného predsedu, ktorého volia členovia EFC na obdobie dvoch rokov. Predseda EFC zastupuje EFC, vrátane vzťahov s Európskym parlamentom. Súčasný predseda EFC a EWG je Thomas Wieser z Rakúska.
Slovenskú republiku na zasadnutiach EFC a EWG zastupuje štátny tajomník ministerstva financií SR a zástupca NBS.
Dátum poslednej zmeny: 8. 1. 2018
Dátum zverejnenia: 8. 1. 2018