Ústredný portál verejnej správy

Zodpovednosť za obsah:

Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky

Vedenie štátneho systému evidencie jadrových materiálov, špeciálnych materiálov a zariadení

Obrana a bezpečnosť

Vedenie štátneho systému evidencie jadrových materiálov, špeciálnych materiálov a zariadení

Štátny systém evidencie a kontroly jadrových materiálov, ktorý je založený v SR bol vybudovaný bývalou Československou komisiou pre atómovú energiu (ČSKAE), a po rozdelení ČSFR v roku 1993 bol prevzatý ÚJD SR. Tento systém je založený na požiadavkách zárukovej dohody a zohľadňuje požiadavky zmluvy ako aj európskej legislatívy platnej v danej oblasti. ÚJD SR vedie štátny systém evidencie jadrových materiálov na základe ustanovení § 4 ods. 1 písm. k) Zákona č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „atómový zákon“). Evidencia a kontrola jadrových materiálov sa vykonáva v súlade s § 13 atómového zákona a v súlade s vyhláškou č. 54/2006 o evidencii a kontrole jadrových materiálov a o oznamovaní vybraných činností. Účelom štátneho systému evidencie a kontroly jadrových materiálov je zabrániť zneužívaniu jadrových materiálov, tiež zabrániť nezákonnému nakladaniu s jadrovými materiálmi, zisťovať straty jadrových materiálov a poskytovať informácie, ktoré by mohli viesť k ich nájdeniu. Pri výkone inšpekčnej činnosti v dotknutej oblasti ÚJD SR vykonáva samostatné inšpekcie a inšpekcie v spolu s inšpektormi MAAE a Euratomu.

Držiteľ povolenia podľa § 5 ods. 3 písm. g) a n) atómového zákona, t. j. povolenia na nakladanie s jadrovými materiálmi v jadrovom zariadení a povolenia na nakladanie s jadrovými materiálmi mimo jadrového zariadenia, je povinný:

  • viesť o týchto materiáloch evidenčné záznamy v rozsahu požadovanom osobitnými predpismi a prevádzkové záznamy, predkladať ÚJD SR správy o zmene inventára,
  • poskytovať ÚJD SR kópie dokumentácií, ktoré sú požadované podľa osobitných predpisov,
  • ustanoviť zodpovedného zamestnanca na vedenie evidenčných a prevádzkových záznamov o kontrole jadrových materiálov a jeho meno, priezvisko a ďalšie kontaktné údaje ohlásiť ÚJD SR a Európskej komisii,
  • informovať ÚJD SR a Európsku komisiu o neplnení povinností vyplývajúcich z osobitných predpisov.

Ukladanie podmienok a obmedzení v nakladaní s jadrovým palivom a prevádzkou jadrových zariadení

Nakladaním s jadrovými materiálmi sa rozumie ich výroba, spracovanie, prepracovanie, transmutácia, manipulácia, využívanie, skladovanie.

Nakladaním s vyhoretým jadrovým palivom sa rozumie  jeho skladovanie, prepracovanie, transmutácia, manipulácia a ukladanie.

Za nakladanie s jadrovými materiálmi a vyhoretým jadrovým palivom sa nepovažuje jeho preprava.

§ 5 Využívanie jadrovej energie

(1) Využívať jadrovú energiu možno len na základe súhlasu alebo povolenia vydaného úradom fyzickej osobe alebo právnickej osobe.

(3) Povolenie sa vyžaduje na

f) nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi alebo vyhoretým jadrovým palivom,

g) nakladanie s jadrovými materiálmi v jadrovom zariadení,

h) dovoz alebo vývoz jadrových materiálov,

n) nakladanie s jadrovými materiálmi mimo jadrového zariadenia,

Podľa § 11 ods. 1 atómového zákona, Nariadenia Komisie (Euratom) č. 302/2005 o uplatňovaní systému záruk Euratomu a z čl. 197 Euratom sa pod jadrovými materiálmi chápu špeciálne štiepne materiály, urán obohatený izotopom uránu 235 alebo 233, zdrojové materiály a rudy, pričom:

  • “Špeciálne štiepne materiály” – znamená plutónium 239, urán 233, urán obohatený o izotop uránu 235 alebo 233, a všetky látky obsahujúce jeden alebo viac z horeuvedených izotopov a také iné štiepne materiály, ktoré rada môže určiť rozhodnutím kvalifikovanou väčšinou na návrh komisie. Výraz “špeciálne štiepne materiály” však nezahŕňa zdrojové materiály.
  • “Urán obohatený izotopom uránu 235 alebo 233” – znamená urán obsahujúci izotop uránu 235 alebo 233, alebo obidva v takom množstve, že relatívne zastúpenie súčtu týchto dvoch izotopov k izotopu 238 je väčšie, ako zastúpenie uránu 235 k izotopu 238 vyskytujúcej sa v prírode.
  • “Zdrojové materiály” – znamená urán obsahujúci zmes izotopov, ako sa nachádza v prírode, urán ktorého obsah izotopu uránu 235 je menší ako normálne, tórium, všetky horeuvedené prvky vo forme kovu, zliatiny, chemickej zlúčeniny alebo koncentrátu, všetky iné látky obsahujúce jeden alebo viac z horeuvedených prvkov v takej koncentrácii, ako určí rada rozhodnutím kvalifikovanou väčšinou na návrh komisie.
  • “Rudy” – znamená všetky rudy obsahujúce látky, z ktorých sa môžu vhodnými chemickými a fyzikálnymi procesmi získavať zdrojové materiály definované vyššie v takej priemernej koncentrácii, ako určí rada rozhodnutím kvalifikovanou väčšinou na návrh komisie.

Na objasnenie možno povedať, že v SR sa jadrový materiál, okrem jadrového paliva, častokrát nachádza napríklad vo forme krytov z ochudobneného uránu používaných ako tienenie na zdroje ionizujúceho žiarenia (rôzne defektoskopické prístroje, hladinomery, lekárske prístroje). Taktiež môže ísť aj o chemické zlúčeniny, neutrónové zdroje (Pu-Be neutrónové zdroje).

Ak chce fyzická alebo právnická osoba ukončiť nakladanie s jadrovým materiálom a postúpiť jadrový materiál inej osobe, môže tento materiál odovzdať len takej osobe, ktorá vlastní povolenie ÚJD SR na nakladanie s jadrovými materiálmi.

Dátum poslednej zmeny: 28. 8. 2024
Dátum zverejnenia: 20. 6. 2016