Ústredný portál verejnej správy

Ako si nájsť prácu?

Ak chce človek pracovať, je mnoho možností, ako si aktívne nájsť zamestnanie. Nie každý spôsob však vyhovuje každému jednotlivcovi.

Nie v každej lokalite Slovenska je proces hľadania si práce jednoduchý. Ale - je dôležité zvoliť si taký spôsob hľadania, ktorý je uchádzačovi najbližší a ktorý zároveň zohľadní vaše danosti a odbornosť.

Je rozdiel, či ste práve skončili školu a plný elánu sa púšťate do hľadanie vašej vysnívanej práce. Alebo už máte niečo za sebou a potrebujete zmenu v pracovnej oblasti. Prípadne ste o prácu prišli a potrebujete hľadať prácu novú.

Vždy je vhodné pomenovať si, spísať, svoje aktuálne priority, zistiť, koľko času na hľadanie práce máte, či vás tlačí čas, alebo si môžete dovoliť rozplánovať hľadanie vhodnej pozície na dlhšie časové obdobie.

Pri hľadaní zamestnania sa najčastejšie využívajú nasledovné možnosti:

  • prehliadanie ponúk práce na internete, príp. uverejnenie svojej ponuky/životopisu v internetovej databáze,
  • prehliadanie inzerátov v novinách a časopisoch,
  • využitie služieb sprostredkovateľov - personálnych agentúr,
  • využívanie osobných kontaktov,
  • úrady práce: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (on-line ponuky z celej SR), úrady práce, sociálnych vecí a rodiny,
  • priame kontaktovanie/zaslanie žiadosti o zamestnanie potenciálnym zamestnávateľom, aj keď aktuálne voľné miesto neinzerujú.

Pri hľadaní práce je veľmi dôležité nepodceniť prípravu. V prípade, že ste našli vhodnú ponuku pracovného miesta, je treba reagovať čo najrýchlejšie - zvyčajne sa vyžaduje zaslanie životopisu a motivačného listu.

Toto sú vaše dva „prezentačné materiály“, na ktorých treba popracovať. Ide o prvý kontakt s prípadným zamestnávateľom a prvý dojem je veľmi dôležitý.

Životopis

je možné zaslať prostredníctvom emailu, poštou alebo osobne doručiť na udanú adresu. Je vhodné pripraviť tzv. štruktúrovaný životopis, ktorý je spracovaný v jednotlivých bodoch (heslách) a je veľmi prehľadný. Mal by obsahovať nasledovné údaje – uvádzajte pravdivé informácie, nezamlčujte napr. dlhodobú PN alebo rodičovskú dovolenku:

  • základné údaje o vás - meno, priezvisko, bydlisko, nezabudnite uviesť kontakt, môžete, ale nemusíte uviesť dátum narodenia, príp. pridať malú fotografiu tváre,
  • zoznam zamestnávateľov a pracovné pozície, kde ste predtým pracovali (vhodné chronologicky zoradiť od posledného/aktuálneho, je vhodné uviesť aj obdobie od kedy do kedy, zamerať sa treba hlavne na relevantné pracovné skúsenosti),
  • prehľad dosiahnutého vzdelania (názov školy a špecializácia, obdobie), prehľad kurzov, ktoré ste absolvovali, certifikátov, ktoré vám boli udelené,
  • ďalšie znalosti a zručnosti: cudzie jazyky, ktoré ovládate a ich úroveň, prácu na počítači, či ste držiteľom vodičského preukazu ...
  • uveďte ďalšie svoje schopnosti a dosiahnuté úspechy, môžete stručne doplniť aj koníčky/hobby,
  • zoznam osôb aj s kontaktom, ktoré môžu na vás poskytnúť dobré referencie.

Motivačný list je akýmsi úvodom k životopisu, dopĺňa to, čo v životopise nepíšete: treba v ňom uviesť, prečo máte o dané miesto záujem, prečo si myslíte, že práve vy ste vhodným kandidátom na pozíciu, požiadate v ňom o osobné stretnutie a informujete, že prikladáte životopis.

Ak ste zaujali svojím životopisom a sprievodným listom, zvyčajne si vás pozvú na osobný pohovor. Aj na ten je potrebné sa dobre pripraviť. Je treba prísť včas, vhodne oblečený a upravený. Tento pohovor môže viesť personalista, manažér alebo iný zástupca zamestnávateľa. Pripravte sa, že budete odpovedať na otázky týkajúce sa vášho životopisu, ale aj prečo chcete pracovať práve v tejto organizácii / firme, aké sú vaše silné a slabé stránky, ako si predstavujete budúcnosť vo firme, aký plat očakávate, a pod.... Tiež si nezabudnite pripraviť otázky, ktoré zaujímajú vás – nebojte sa pýtať na veci, ktoré vám nie sú jasné a kde potrebujete doplniť informácie. Myslite na to, že nielen firma/organizácia hľadá nového zamestnanca, ale aj vy hľadáte niekoho, pre koho chcete pracovať.

Zoberte si na stretnutie so zástupcom zamestnávateľa kópiu životopisu a pripravené otázky, ktoré chcete na stretnutí položiť.

V prípade, že úspešne absolvujete osobný pohovor, je možné, že vás pozvú na druhé, niekedy aj tretie kolo výberového konania – v závislosti od postavenia pozície, o ktorú máte záujem.

Súčasťou výberového konania môže byť aj napr. testovanie vašich znalostí cudzieho jazyka, osobnostné testy, rôzne simulácie pracovných situácií/činností, pri ktorých sa sleduje vaša pohotovosť, znalosť danej oblasti, schopnosť práce pod stresom a pod. 

Pri osobnom pohovore by vám mali dať aj informáciu, kedy môžete očakávať vyjadrenie rozhodnutie o tom, či ste získali uvedené pracovné miesto.

V prípade, že si nie ste istí, ako vhodne sformulovať motivačný list a pripraviť životopis, o pomoc môžete požiadať aj personálnu agentúru, absolvujte kariérne poradenstvo, zorientujte sa aj takýmto spôsobom v oblastiach, v ktorých by ste sa dokázali vhodne uplatniť.

Dátum poslednej zmeny: 28. 5. 2013
Dátum zverejnenia: 28. 5. 2013

Lokalita

  • Slovensko