- Základná problematika agendy štátneho občianstva Slovenskej republiky
- Čo všetko si musí občan EU pripraviť ešte predtým, než „začne vybavovať“ (nástroje, dokumenty, doklady, potvrdenia...) a kde to nájde / získa?
- Čo všetko čaká občana
- Sankcie za nedodržanie povinností
- Na koho sa občan môže obrátiť, ak si nevie rady?
- Najčastejšie otázky a odpovede
1. Základná problematika agendy štátneho občianstva Slovenskej republiky
Uvádzame v zrozumiteľnej forme základnú problematiku agendy štátneho občianstva Slovenskej republiky, predovšetkým cudzincom, ktorí majú akýkoľvek povolený pobyt na území Slovenskej republiky a spĺňajú zákonné podmienky na udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky podľa § 7 zákona NR SR č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).
2. Čo všetko si musí občan EU pripraviť ešte predtým, než „začne vybavovať“ (nástroje, dokumenty, doklady, potvrdenia...) a kde to nájde / získa?
Cudzinec žijúci na území Slovenskej republiky, ktorý predovšetkým spĺňa podmienku pobytu na území Slovenskej republiky môže požiadať o štátne občianstvo Slovenskej republiky podľa § 7 zákona. Tieto podmienky sú pre všetkých občanov EÚ ako aj pre občanov tretích krajín rovnaké.
3. Čo všetko čaká občana
- žiadateľ/cudzinec musí predovšetkým spĺňať podmienku pobytu na území Slovenskej republiky, ak ju spĺňa môže,
- podať žiadosť o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky osobne na príslušnom okresnom úrade v sídle kraja (podľa miesta pobytu na území Slovenskej republiky napr. Mesto Turzovka je príslušný Okresný úrad Žilina), alebo na zastupiteľskom úrade,
- žiadateľ predkladá k žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky žiadosť, v ktorej uvedie dôvody spolu s dotazníkom, ďalej,
- podľa § 8 ods. 3 zákona žiadateľ predloží k žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky doklady, ktoré sa ho týkajú:
Stručný životopis (kde žiadateľ uvedie základné údaje o sebe, písaný rukou v podobe slohovej práce),
doklad totožnosti, rodný list, doklad o osobnom stave, doklad o pobyte – vydaný cudzineckou políciou, doklad o bezúhonnosti (nesmie byť starší ako 6 mesiacov, ide o odpis registra trestov každého štátu, ktorého žiadateľ je alebo bol štátnym občanom, a odpis registra trestov každého štátu, v ktorom mal žiadateľ povolený pobyt v posledných 15 rokoch pred podaním žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky),
listinu o prepustení zo štátneho zväzku Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Slovenskej socialistickej republiky alebo Slovenskej republiky alebo naturalizačný certifikát, alebo potvrdenie o nadobudnutí štátneho občianstva iného štátu, ak žiadateľ je bývalým občanom,
osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí (ak má toto postavenie).
- potvrdenie daňového úradu, colného úradu a obce o zaplatení daní a poplatkov,
- potvrdenie zamestnávateľa o pracovnom pomere a kópiu pracovnej zmluvy,
- potvrdenie zdravotnej poisťovne o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie a dĺžke trvania poistného vzťahu,
- potvrdenie zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov a o zaplatení poistného na verejné zdravotné poistenie, sociálne
poistenie a starobné dôchodkové sporenie,
- potvrdenie o štúdiu,
- potvrdenie o poberaní dôchodku,
- potvrdenie o evidencii uchádzača o zamestnanie,
- potvrdenie o zdroji príjmov postačujúcich na financovanie pobytu žiadateľa a jemu blízkych osôb na zemí Slovenskej
republiky, ak je dobrovoľne nezamestnaný.
Žiadateľ predloží tie z uvedených dokladov, ktoré potvrdzujú splnenie povinností podľa § 7 ods. 1 pís. i) týkajúcich sa tohto žiadateľa, a doklady, ktoré sa ho netýkajú, nahradí čestným vyhlásením s odôvodnením ich nepredloženia.
- vykoná skúšku z ovládania slovenského jazyka na príslušnom okresnom úrade v sídle kraja alebo na zastupiteľskom úrade.
- žiadateľ žiadosť o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky podáva na okresnom úrade v sídle kraja alebo zastupiteľskom úrade, o žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky však rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky,
- Správny poplatok je v Sadzobníku správnych poplatkov na úseku štátneho občianstva podľa zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
v položke č. 20 – Udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky
4. Sankcie za nedodržanie povinností
V prípade, že Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pri preskúmaní žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky zistí prekážky môže:
- vydať rozhodnutie o zastavení konania,
- vydať rozhodnutie o zamietnutí žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky alebo,
- prerušiť konanie vo veci žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky.
5. Na koho sa občan môže obrátiť, ak si nevie rady?
Podľa § 8 ods. 1 zákona sa žiadosť o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky podáva osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade Slovenskej republiky (zamestnanci uvedených úradov pomôžu alebo poradia ako postupovať pri podaní žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky).
napr. kontakt:
Okresný úrad Bratislava
Odbor všeobecnej vnútornej správy - oddelenie správne, štátneho občianstva a matrík
6. Najčastejšie otázky a odpovede
Kedy bude udelené štátne občianstvo Slovenskej republiky? Ako dlho trvá konanie?
Priemerná dĺžka konania vo veci žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky, nie je stanovená, pretože samotné konanie začína doručením žiadosti ministerstvu – odboru štátneho občianstva z príslušného okresného úradu v sídle kraja a končí prevzatím listiny alebo nadobudnutím právoplatnosti vydaného rozhodnutia.
Podľa § 8a ods. 7 zákona má ministerstvo na rozhodnutie vo veci zákonnú lehotu 24 mesiacov od doručenia žiadosti, ale táto lehota neplynie počas doručovania vyžiadaných stanovísk správnym orgánom podľa § 8a ods. 3 zákona potrebných na rozhodnutie vo veci.
Dátum poslednej zmeny: 30. 8. 2021
Dátum zverejnenia: 28. 9. 2020
Zodpovednosť za obsah:
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
+421800222222
callcentrum@minv.sk