1. Kedy ide o konanie vo veci drobného nároku?
2. Ako je legislatívne upravené?
3. Ako začať konanie?
4. Ako sa k podaniu pripájajú dôkazy?
5. Ako získať informácie o konaní?
6. Ako sa súdne rozhodnutie doručuje?
7. Ako sa odvolať proti súdnemu rozhodnutiu?
Kedy ide o konanie vo veci drobného nároku?
Konanie vo veci drobného nároku (drobné spory), ktoré do 1. júla 2016 upravoval Občiansky súdny poriadok, bolo v novej slovenskej právnej úprave civilného procesu vypustené a nahradené tzv. procesným kritériom hodnoty sporu, v prípade, že sú splnené všetky nasledujúce podmienky:
- ide o jednoduché právne posúdenie veci,
- skutkové tvrdenia strán nie sú sporné,
- hodnota sporu bez príslušenstva neprevyšuje 2 000 eur.
Ako je legislatívne upravené?
Slovenský právny poriadok neobsahuje osobitnú právnu úpravu konaní s procesným kritériom hodnoty sporu, preto sa na takéto konania uplatňuje postup podľa všeobecných ustanovení Civilného sporového poriadku (§ 156 až § 264). V prípade, že sú splnené uvedené podmienky, nie je v konaniach potrebné nariaďovať pojednávanie (je na rozhodnutí súdu, či pojednávanie v konkrétnej veci nariadi alebo nie). Sadzbu poplatku za začatie konania upravuje zákon o súdnych poplatkoch, a teda za návrh na začatie konania je potrebné uhradiť 6 % z hodnoty predmetu sporu (najmenej 16,50 €), v prípade elektronického podania sa poplatok znižuje o 50 % (najviac je možné poplatok znížiť o 70 €).
Ako začať konanie?
Drobný spor možno, ako každý iný súdny spor, začať podaním písomnej žaloby na príslušný súd, a to v
- listinnej podobe (v potrebnom počte rovnopisov s prílohami pre súd a účastníkov konania),
- elektronickej podobe (autorizovanú kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo pečaťou).
Návrhy na začatie konania (žaloby) alebo podania k už existujúcemu súdnemu konaniu sa v elektronickej podobe podávajú buď priamo prostredníctvom portálu Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) eŽaloby, alebo cez Ústredný portál verejnej správy www.slovensko.sk. Na účel využívania služieb portálov musí byť používateľ prihlásený. Prvému prihláseniu do elektronických služieb MS SR predchádza registrácia používateľa menom a heslom alebo cez Ústredný portál verejnej správy s použitím občianskeho preukazu s čipom (), dokladu na povolenie k pobytu s čipom, alebo alternatívneho autentifikátora. Služby portálu eŽaloby je možné využívať aj prostredníctvom portálu slovensko.sk, ktorý vyžaduje autentifikáciu prostredníctvom eID karty.
Ako sa k podaniu pripájajú dôkazy?
V zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku sa k žalobe pripájajú dôkazy, ktorých povaha to pripúšťa, okrem tých, ktoré nemôže žalobca bez svojej viny pripojiť. Pokiaľ sa žaloba podáva elektronickými prostriedkami, dôkazy sa prikladajú ako príloha elektronického podania, ktorej veľkosť spolu s návrhom nesmie presiahnuť 50 MB.
Ako získať informácie o konaní?
Informácie o priebehu drobného sporu sa získavajú rovnako, ako v prípade akéhokoľvek iného súdneho konania. Účastníci konania a ich právni zástupcovia majú právo nahliadať do súdneho spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a kópie alebo požiadať súd o vyhotovenie kópií za úhradu vecných nákladov.
Súvisiace elektronické služby:
Ako sa súdne rozhodnutie doručuje?
Vo veci samej sa rozhoduje rozsudkom. Rozsudok sa zásadne vyhotovuje a odosiela do 30 dní odo dňa jeho vyhlásenia a doručuje sa účastníkom konania do vlastných rúk. Doručovanie súdneho rozhodnutia sa spravuje všeobecnými ustanoveniami Civilného sporového poriadku o doručovaní. Zákon č. 305/2013 Z. z. o e-Governmente upravuje podrobnosti doručovania do elektronickej schránky. Doručenie písomnosti do elektronickej schránky aktivovanej na doručovanie zakladá rovnaké právne účinky, ako keby bola písomnosť doručená prostredníctvom pošty alebo iného doručujúceho orgánu. Na prihlásenie sa do elektronickej schránky je potrebné mať prístup na internet (portál slovensko.sk), občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom (BOK), čítačku elektronických kariet a nainštalovaný príslušný softvér v počítači. Ovládače k čítačke kariet, aplikáciu na prihlasovanie () a balík aplikácií pre (KEP) nájdete na portáli slovensko.sk v sekcii „Na stiahnutie“.
Ako sa odvolať proti súdnemu rozhodnutiu?
Účastník konania má možnosť podať odvolanie proti rozsudku obvyklým spôsobom ako pri iných veciach v občianskoprávnom konaní. Odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Na podanie opravného prostriedku proti súdnemu rozhodnutiu je možné využiť aj elektronickú službu.
Otázky a odpovede
- Aká je maximálna veľkosť podania (prílohy), ktorú chcem poslať cez portál eŽaloby?
Maximálna veľkosť jednej prílohy (dokumentu) sú 2MB a celého podania 5MB.
- Ako správne skenovať prílohy?
Prílohy prikladané k podaniu je potrebné skenovať v rozlíšení 150-200 dpi čiernobielo tak, aby boli čitateľné a po naskenovaní neboli elektronické dokumenty väčšie ako povolený limit.
- Ako otvoriť súbory vo formáte .ZEP?
Formát zep je možné otvoriť v aktuálnej aplikácii QSign a D.Bulk Signer – Standard.
Dátum poslednej zmeny: 10. 12. 2021
Dátum zverejnenia: 8. 12. 2017