Priame platby
Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF). Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.
Oddelenými priamymi platbami sú:
• prechodný zjednodušený režim základnej platby (ďalej len „jednotná platba na plochu“),
• platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie,
• platba pre mladých poľnohospodárov.
Viazanými priamymi platbami sú:
• platba na pestovanie cukrovej repy,
• platba na pestovanie chmeľu,
• platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou,
• platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s veľmi vysokou prácnosťou,
• platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s vysokou prácnosťou,
• platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou,
• platba na pestovanie rajčiakov,
• platba na chov bahníc, jariek a kôz,
• platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka,
• platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka.
Žiadosť o priame platby (ďalej len „žiadosť“) môže Pôdohospodárskej platobnej agentúre (ďalej len „platobná agentúra“) predložiť osoba, ktorá obhospodaruje poľnohospodársku plochu vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky (ďalej len „žiadateľ“).
Jednotná platba na plochu
Jednotnú platbu na plochu možno poskytnúť na základe žiadosti žiadateľovi, ktorý spĺňa tzv. minimálne požiadavky na poskytnutie priamych platieb (ďalej len „minimálne požiadavky
na poskytnutie priamych platieb“), t. j. ak obhospodarovaná poľnohospodárska plocha vedená v evidencii dielov pôdnych blokov:
• dosahuje výmeru najmenej 1 ha, pričom táto výmera môže predstavovať viaceré súvislé diely pôdnych blokov príslušného druhu poľnohospodárskej plochy s výmerou najmenej 0,3 ha obhospodarovanej jedným žiadateľom,
• je mu k dispozícii k 31. máju príslušného roka,
• má viditeľne označené a vymedzené hranice, ak nie je prirodzene ohraničená,
• je v prípade pestovania rýchlorastúcich drevín druhov stromov, vysadená oprávnenými druhmi stromov, vrátane dodržania maximálneho cyklu zberu,
• je v prípade pestovania konope, osiata osivom oprávnených odrôd konopy siatej.
Žiadateľ je zároveň povinný plniť ďalšie podmienky v zmysle platnej legislatívy, ktorými sú:
• požiadavky na aktívneho poľnohospodára,
• pravidlá krížového plnenia,
• podmienky udržiavania poľnohospodárskej plochy v stave vhodnom na pastvu alebo pestovanie,
• podmienky minimálnej činnosti na poľnohospodárskej ploche prirodzene ponechanej v stave vhodnom na pastvu.
Platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie
Platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie sa poskytne žiadateľovi, ktorý:
• spĺňa minimálne požiadavky na poskytnutie priamych platieb,
• obhospodaruje poľnohospodársku plochu vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov, na ktorú možno poskytnúť podporu a ktorá sa využíva na poľnohospodársku činnosť alebo sa prevažne využíva na poľnohospodársku činnosť,
• na poľnohospodárskej ploche dodržiava poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie (ďalej len "postupy").
Postupy zahŕňajú:
• diverzifikáciu plodín,
• zachovávanie existujúceho trvalého trávneho porastu,
• existenciu oblasti ekologického záujmu.
Platba pre mladých poľnohospodárov
Platba pre mladých poľnohospodárov sa poskytne žiadateľovi, ktorý:
• spĺňa minimálne požiadavky na poskytnutie priamych platieb,
• obhospodaruje poľnohospodársku plochu vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov, na ktorú možno poskytnúť podporu a ktorá sa využíva na poľnohospodársku činnosť alebo sa prevažne využíva na poľnohospodársku činnosť,
• po prvýkrát zakladá poľnohospodársky podnik ako vedúci predstaviteľ podniku alebo už takýto podnik založil počas piatich rokov predchádzajúcich prvému podaniu žiadosti o jednotnú platbu na plochu, a zároveň v roku prvého podania žiadosti o jednotnú platbu na plochu má najviac 40 rokov veku,
• má ukončené stredné vzdelanie alebo vysokoškolské vzdelanie alebo obdobné vzdelanie v inom členskom štáte Európskej únie (ďalej len "členský štát") s poľnohospodárskym, potravinárskym alebo veterinárnym zameraním, v prípade, že nemá najmenej 18 mesiacov praxe v poľnohospodárskej prvovýrobe a neabsolvoval akreditovaný vzdelávací kurz alebo obdobný kurz v inom členskom štáte zameraný na poľnohospodárske podnikanie.
Platba pre mladých poľnohospodárov sa poskytne žiadateľovi najviac na prvých 28 ha, na ktoré možno poskytnúť podporu.
Platba na pestovanie cukrovej repy
Platba na pestovanie cukrovej repy sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje cukrovú repu.
Žiadosť o platbu na pestovanie cukrovej repy môže platobnej agentúre predložiť žiadateľ, ktorý dodáva cukrovú repu v príslušnom kalendárnom roku cukrovarníckemu podniku.
Platba na pestovanie chmeľu
Platba na pestovanie chmeľu sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje chmeľ.
Platba na pestovanie chmeľu sa poskytne na výmeru chmeľnice, ktorá je vedená v registri chmeľníc.
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje vybrané druhy ovocia s vysokou prácnosťou.
Vybranými druhmi ovocia s vysokou prácnosťou sú:
• jahody, lieska obyčajná, bobuľoviny (baza čierna, egreše, maliny, ríbezle a ruža jabĺčková)
• kôstkoviny (broskyne, čerešne, marhule, nektárinky, ringloty, slivky a višne)
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou sa poskytne na výmeru poľnohospodárskej plochy, ak je vedená v registri ovocných sadov a spĺňa podmienku minimálneho počtu životaschopných jedincov na 1 ha ovocného sadu.
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s veľmi vysokou prácnosťou
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s veľmi vysokou prácnosťou sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje vybrané druhy ovocia s veľmi vysokou prácnosťou.
Vybranými druhmi ovocia s veľmi vysokou prácnosťou sú hrušky a jablká.
Platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s veľmi vysokou prácnosťou sa poskytne na výmeru poľnohospodárskej plochy, ak je vedená v registri ovocných sadov podľa osobitného predpisu a spĺňa podmienku minimálneho počtu kusov životaschopných jedincov na 1 ha ovocného sadu.
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s vysokou prácnosťou
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s vysokou prácnosťou sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje vybrané druhy zeleniny s vysokou prácnosťou.
Vybranými druhmi zeleniny s vysokou prácnosťou sú listová zelenina (šalát a špenát) a struková zelenina (fazuľa a hrach).
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s vysokou prácnosťou sa poskytne na výmeru poľnohospodárskej plochy, ktorá spĺňa podmienky minimálneho počtu vysiatych alebo vysadených kusov druhov zeleniny na 1 ha.
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje vybrané druhy zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou.
Vybranými druhmi zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou sú:
• cibuľová zelenina (cibuľa, cesnak a pór),
• hlúbová zelenina (kapusta, kel, karfiol, kaleráb a ružičkový kel),
• koreňová zelenina (cvikla, mrkva, petržlen, reďkev a špargľa),
• plodová zelenina (baklažán, cuketa, dyňa, melón, paprika, tekvica, uhorky nakladačky a uhorky šalátové).
Platba na pestovanie vybraných druhov zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou sa poskytne na výmeru poľnohospodárskej plochy, ktorá spĺňa podmienky minimálneho počtu vysiatych alebo vysadených kusov druhov zeleniny na 1 ha.
Platba na pestovanie rajčiakov
Platba na pestovanie rajčiakov sa poskytne žiadateľovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu, na ktorú možno poskytnúť podporu, vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov na území Slovenskej republiky a na ktorej žiadateľ v príslušnom kalendárnom roku pestuje rajčiaky. Na získanie platby je oprávnená tak plocha rajčiakov pestovaných na otvorených plochách ornej pôdy, ako aj plocha rajčiakov pestovaných pod skleníkmi, pevným alebo prenosným krytom.
Platba na pestovanie rajčiakov sa poskytne na výmeru poľnohospodárskej plochy, ktorá spĺňa podmienku minimálneho počtu kusov vysiatych alebo vysadených pestovaných rajčiakov
na 1 ha.
Platba na chov bahníc, jariek a kôz
Platba na chov bahníc, jariek a kôz sa poskytne žiadateľovi, ak:
• nahlásené zvieratá, na ktoré žiada platbu, sú registrované v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (ďalej len „CEHZ“),
• žiadateľ je držiteľom bahníc, jariek alebo kôz počas najmenej dvoch mesiacov odo dňa predloženia žiadosti,
• chov je v CEHZ registrovaný na držiteľa.
Platba na chov bahníc, jariek a kôz sa poskytne žiadateľovi, ak spĺňa požiadavky identifikácie
a registrácie bahníc, jariek a kôz.
Platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka
Platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka samčieho pohlavia sa poskytne žiadateľovi, ak:
• nahlásené zvieratá, na ktoré žiada platbu, sú registrované v CEHZ,
• žiadateľ je držiteľom nahlásených vybraných kategórií hovädzieho dobytka počas najmenej dvoch mesiacov odo dňa predloženia žiadosti,
• chov je v CEHZ registrovaný na držiteľa.
Platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka sa poskytne žiadateľovi, ak spĺňa požiadavky identifikácie a registrácie vybraných kategórií hovädzieho dobytka.
Platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka
Platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka sa poskytne žiadateľovi, ak:
• dojnice uvedené sú registrované v CEHZ,
• žiadateľ je držiteľom dojníc počas najmenej dvoch mesiacov odo dňa predloženia žiadosti,
• chov je registrovaný na držiteľa.
Platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka sa poskytne žiadateľovi, ak spĺňa požiadavky identifikácie a registrácie dojníc.
Krížové plnenie
Žiadatelia o priame platby sú povinní plniť pravidlá krížového plnenia, ktoré pozostávajú z požiadaviek hospodárenia (PH) a noriem pre dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky (DPEP). Rozdelené sú do troch oblastí - životné prostredie, zmena klímy a dobrý poľnohospodársky stav pôdy; verejné zdravie a zdravie zvierat a rastlín; a dobré životné podmienky zvierat. Cieľom krížového plnenia je prispieť k rozvoju udržateľného poľnohospodárstva prostredníctvom lepšej informovanosti na strane prijímateľov o potrebe dodržiavania týchto základných pravidiel. Jeho cieľom je tiež prispieť k tomu, aby bola SPP vo väčšom súlade s očakávaniami spoločnosti, a to prostredníctvom zlepšenia súladu tejto politiky s politikou v oblasti životného prostredia, verejného zdravia, zdravia zvierat, zdravia rastlín a dobrých životných podmienok zvierat.
Krížové plnenie sa vzťahuje na vyplácanie priamych platieb a niektorých opatrení v rámci PRV SR 2014 − 2020. Krížové plnenie sa taktiež vzťahuje na platby v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom podľa nariadenia (EÚ) č. 1308/2013.
Pravidlá krížového plnenia sú stanovené v prílohe č. 2 nariadenia vlády č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení neskorších predpisov.
V prípade zistenia nedodržiavania stanovených požiadaviek a noriem dochádza ku zníženiu, úprave alebo odňatiu platieb.
Predkladanie žiadosti
Žiadateľ predkladá žiadosť od termínu určeného vo výzve zverejnenej platobnou agentúrou na jej webovom sídle najneskôr do 15. mája príslušného kalendárneho roka formou tzv. „Jednotnej žiadosti“, ktorej prílohou sú:
• grafický materiál poľnohospodárskej plochy, ktorá je vedená v evidencii dielov pôdnych blokov,
• zoznam poľnohospodárskych pozemkov žiadateľa a spôsob ich využitia,
• čestné vyhlásenie o pravdivosti predkladaných údajov,
• výpis z registra osôb vykonávajúcich ekologickú poľnohospodársku výrobu v prípade, že je žiadateľ ekologickým poľnohospodárom,
• overená kópia dokladu o ukončenom strednom vzdelaní alebo vysokoškolskom vzdelaní
s poľnohospodárskym, potravinárskym alebo veterinárnym zameraním alebo obdobný doklad vydaný v inom členskom štáte v prípade, že ide o žiadateľa o platbu pre mladých poľnohospodárov,
• pracovná zmluva, dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, potvrdenie zamestnávateľa alebo iný obdobný doklad, ktorým žiadateľ preukáže svoju prax
v poľnohospodárstve v prípade, že ide o žiadateľa o platbu pre mladých poľnohospodárov,
• zoznam žiadateľom obhospodarovaných dielov pôdnych blokov vrátane výmery a spôsobu
ich využitia s uvedením plodín, na ktoré žiadateľ žiada platbu, pokiaľ žiadateľ žiada o viazané platby
v sektore rastlinnej výroby,
• zoznam druhov zvierat a čísel ušných značiek zvierat nahlásených žiadateľom o viazané platby
na zvieratá.
Najneskôr súčasne s podaním žiadosti je žiadateľ povinný predložiť identifikačný list na tlačive zverejnenom na webovom sídle PPA.
Identifikačný list žiadateľa obsahuje nasledovné náležitosti:
• meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu a rodné číslo žiadateľa, ak ide o fyzickú osobu,
• meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, adresu miesta podnikania, rodné číslo žiadateľa
a identifikačné číslo organizácie, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa,
• obchodné meno, sídlo, identifikačné číslo organizácie, rodné číslo štatutára alebo členov
jej štatutárneho orgánu alebo dátum narodenia, ak ide o cudzieho štátneho príslušníka,
ak ide o právnickú osobu,
• číslo účtu v banke alebo v pobočke zahraničnej banky,
• zoznam častí poľnohospodárskeho podniku, ak ide o poľnohospodársky podnik,
• označenie osôb, ktoré sa majú posudzovať na účely platby pre mladých poľnohospodárov.
Prílohou identifikačného listu žiadateľa je:
• výpis z obchodného registra alebo z inej obdobnej evidencie nie starší ako 60 dní,
ak ide o právnickú osobu alebo fyzickú osobu - podnikateľa,
• doklad o bankovom účte žiadateľa,
• kópia dokladu o registrácii chovu v CEHZ.
Zníženie platieb
Priame platby, ktoré sa majú žiadateľovi poskytnúť, sa upravia, ak platobná agentúra na základe vykonaných kontrol zistí rozdiely medzi údajmi uvedenými v žiadosti a skutočným stavom.
Všeobecné podmienky
Žiadateľ je povinný na požiadanie platobnej agentúry riadne preukázať plnenie ustanovených podmienok a vlastnícky, nájomný alebo iný užívateľský vzťah k pôde.
V prípade, že nastanú okolnosti vyššej moci a mimoriadnych okolností, je žiadateľ povinný písomne oznámiť platobnej agentúre túto skutočnosť do 15 pracovných dní odo dňa, kedy je žiadateľ alebo ním poverená osoba schopná tak urobiť. Žiadateľ je povinný preukázať, že nahlásenie vyššej moci
a mimoriadnych okolností uskutočnil vtedy, keď bol v situácii umožňujúcej tak urobiť. Oznámenie spolu s relevantným dôkazom žiadateľ predkladá na tlačive, ktoré platobná agentúra zverejní
na svojom webovom sídle www.apa.sk, na príslušnom regionálnom pracovisku platobnej agentúry.
Ak žiadateľ využíva poľnohospodársku plochu na pestovanie konopy siatej, je povinný:
• najneskôr do troch dní oznámiť platobnej agentúre začiatok kvitnutia konopy siatej na príslušnom diele pôdneho bloku,
• pestovať plodiny konopy siatej za normálnych podmienok pestovania v súlade s miestnymi postupmi aspoň desať dní po skončení kvitnutia.
Sumy priamych platieb na príslušný kalendárny rok sa oznamujú ku koncu príslušného kalendárneho roka vo Vestníku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.
Podrobné podmienky poskytovania priamych platieb sú uvedené v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb v znení neskorších predpisov: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/342/20160101 a v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 36/2015 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami viazaných priamych platieb v znení neskorších predpisov: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/36/20160315.
Prechodné vnútroštátne platby
Poskytovanie prechodných vnútroštátnych platieb sa riadi ustanoveniami nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 152/2013 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou prechodných vnútroštátnych platieb v znení neskorších predpisov. Medzi vnútroštátne platby patria:
a) doplnková vnútroštátna platba na plochu,
b) doplnková vnútroštátna platba na chmeľ,
c) doplnková vnútroštátna platba na dobytčie jednotky.
Dátum poslednej zmeny: 2. 1. 2018
Dátum zverejnenia: 13. 3. 2017