Ústredný portál verejnej správy

Územné plánovanie a jeho úlohy

Bývanie

Územné plánovanie je súbor činností, ktorými sa určuje a reguluje priestorové usporiadanie územia, funkčné využívanie územia a zabezpečuje sa udržateľný územný rozvoj. Upravuje ho zákon č. 200/2022 Z.z., a vyhláška č. 392/2023 Z. z., ktoré určujú podrobnosti o obsahu a spôsobe spracovania územnoplánovacej dokumentácie, územnoplánovacích podkladoch, všeobecných požiadavkách na priestorové usporiadanie územia a funkčné využívanie územia.

Cieľom územného plánovania je systematicky a nepretržite vytvárať podmienky pre udržateľný územný rozvoj tak, aby územie bolo využívané efektívne, bezpečne, ekonomicky, esteticky, eticky a demokraticky s ohľadom na prírodné, historické a kultúrne dedičstvo, ochranu a kvalitu životného prostredia a kvalitu života obyvateľov.

Zásady plánovania

Orgán územného plánovania na účel dosiahnutia udržateľného územného rozvoja zosúlaďuje štátne, regionálne, obecné a miestne záujmy priestorovým usporiadaním a funkčným využívaním susedných území a územných celkov nižšieho stupňa s nadradeným územným celkom. Prostredníctvom územného plánovania orgán územného plánovania:

  • stanovuje podmienky pre efektívnu a udržateľnú štruktúru osídlenia so zreteľom na miestne danosti, charakter prírodnej a sídelnej štruktúry a dostupnosť verejnej dopravnej infraštruktúry a technickej infraštruktúry,
  • vytvára podmienky pre efektívne a udržateľné užívanie prírodných zdrojov v území, s prihliadnutím na ochranu a trvalo udržateľné využívanie poľnohospodárskej pôdy a ochranu lesných pozemkov pred ich iným využívaním.
  • dbá na vytváranie kvalitných nediskriminačných podmienok pre život obyvateľstva tak, aby nedochádzalo k vytváraniu priestorovo segregovaných alebo separovaných lokalít s koncentráciou generačne reprodukovanej chudoby vrátane podmienok na ich odstránenie,
  • dbá na zachovanie a rozvíjanie historického a kultúrneho dedičstva, ako aj na zachovanie a zlepšenie životného prostredia, zachovanie biodiverzity, vyvážený environmentálny prístup k priestorovému usporiadaniu územia a funkčnému využívaniu územia,
  • zabezpečuje ekologickú stabilitu a ekologickú konektivitu aj v súvislosti s adaptáciou na zmenu klímy, ochranu prírody a ochranu a tvorbu krajiny. K zásadám územného plánovania patrí aj zlepšovanie alebo zachovanie vzhľadu miesta a krajiny.

Podklady a štúdie

Územnoplánovacími podkladmi sú územnotechnické podklady a územné štúdie. Majú textovú grafickú formu. V grafickej forme, t.j. mapy a modely, sú tieto podklady vedené v záväzných geodetických referenčných systémoch.

Územnotechnické podklady popisujú skutočný stav na území, obsahujú údaje o aktuálnom stave jeho využívania, o urbanistických hodnotách, o stave a hodnotách krajiny, jej zložiek, o prípadných obmedzeniach využívania a o zámeroch na uskutočnenie zmien na území.

Územnotechnické podklady sú napríklad:

  • priestorové a iné údaje z informačného systému geodézie, kartografie a katastra
  • údaje o sociálno-ekonomickej štruktúre v území,
  • údaje o životnom prostredí,
  • údaje o existujúcich systémoch dopravnej infraštruktúry a technickej infraštruktúry,
  • iné údaje a výsledky prieskumov alebo výskumov viažucich sa k územiu.

Územnými štúdiami sa posudzujú možnosti udržateľného územného rozvoja a  overujú sa podmienky zmien na území. Taktiež sa navrhujú možné riešenia vybraných problémov a javov, ktoré môžu ovplyvniť alebo podmieniť priestorové usporiadanie a funkčné využívanie  zastavaného či nezastavaného územia obce alebo samosprávneho kraja. 

Podľa §4 vyhlášky č. 392/2023 Z.z. územnými štúdiami je štúdia:

  1. územnoplánovacia,
  2. krajinnoplánovacia,
  3. urbanistická,
  4. odvetvová,
  5. rozvoja dopravnej infraštruktúry,
  6. rozvoja technickej infraštruktúry.

Ďalšími územnoplánovacími podkladmi, ktoré sa povinne využívajú, ak boli spracované, sú dokumentácia ochrany prírody a krajiny, mapa povodňového ohrozenia, projekt pozemkových úprav a zásady ochrany pamiatkového územia, ak ide o pamiatkové územie. Územnoplánovacími podkladmi, ktoré sa povinne využívajú, ak boli spracované, sú aj odvetvové koncepcie a iné relevantné podklady, ak ich záväznosť vyplýva z osobitných predpisov.

Stupne dokumentácie

Stupňami územnoplánovacej dokumentácie sú:

  • Koncepcia územného rozvoja Slovenska,
  • Koncepcia územného rozvoja regiónu,
  • územný plán mikroregiónu,
  • územný plán obce,
  • územný plán zóny.

Územný plán obce a dokumentácia

Územný plán obce je územnoplánovacia dokumentácia územia obce, ktorá je v v súlade s Koncepciou územného rozvoja Slovenska a s Koncepciou územného rozvoja regiónu.

Obec je povinná mať územný plán obce avšak táto povinnosť zaniká, ak je celé územie obce súčasťou územného plánu mikroregiónu. Územný plán obce, ktorá je mestom, sa nazýva územný plán mesta. Územný plán hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a mesta Košice sa nazýva metropolitný územný plán.

Po schválení územnoplánovacej dokumentácie, prípade po schválení zmien a doplnkov zverejní orgán územného plánovania úplné schválené znenie územnoplánovacej dokumentácie v registri územnoplánovacích dokumentácií vedenom vo verejnej časti informačného systému bezodkladne od ich schválenia a v listinnej podobe ich uloží v sídle orgánu územného plánovania. Oznámenie o schválení ÚPD sa zverejňuje prostredníctvom informačného systému, na webovom sídle a na úradnej tabuli a iným v mieste obvyklým spôsobom spolu s uvedením miesta a spôsobu, kde možno do územnoplánovacej dokumentácie nahliadnuť.  

 

Dátum poslednej zmeny: 6. 12. 2024
Dátum zverejnenia: 27. 5. 2015

Zodpovednosť za obsah:

Redakcia ÚPVS. Vypracované v spolupráci so Stavebným úradom SR
redakcia@nases.gov.sk

Lokalita

  • Slovensko