1. Čo si musíte pripraviť pred príchodom na Slovensko
2. Finančná podpora pre výskumných pracovníkov
3. Často kladené otázky
1.Čo si musíte pripraviť pred príchodom na Slovensko
Najprv si musíte nájsť, vybrať a požiadať o grant či štipendium za účelom výskumu. Informácie o grantoch a pracovných príležitostiach pre výskumných pracovníkov nájdete na webstránke Europa.eu.
Po úspešnom výbere zo strany prijímajúcej inštitúcie odporúčame využiť asistenčné služby Euraxess, kde nájdete praktické informácie o vstupe, pobyte, sociálnej a zdravotnej starostlivosti a zdaňovaní na Slovensku. Následne si pripravte dokumenty potrebné na vstup a pobyt v krajine.
Ďalej potrebujete uznať a overiť doklady o vzdelaní, zabezpečiť ubytovanie a vykonať odhlasovacie úkony vo vysielajúcej krajine. Ak nie ste občan EÚ, nezabudnite si vybaviť v dostatočnom predstihu víza.
Výskumný pobyt na Slovensku súvisí s nasledovnými činnosťami, ktoré musíte vykonať:
- víza a vstup
- povolenie na pobyt
- registrácia pobytu občana EÚ v prípade dlhšieho pobytu ako 3 mesiace
- zamestnanie
- overenie dokumentov
- sociálne a zdravotné poistenie
- zdaňovanie
Finančná podpora pre výskumných pracovníkov
Program Horizont Európa predstavuje najväčší a najvýznamnejší program financujúci projekty v oblasti vedy, výskumu a inovácií v Európskej únii. Svojimi výzvami podporuje výskumné a inovačné projekty so zapojením výskumných inštitúcií, priemyslu, výskumno-vzdelávacích pracovísk či ďalších typov organizácií.
Štruktúra programu sa zameriava nielen na podporu základného výskumu vo všetkých vedných oblastiach, ale aj aplikovaného výskumu a inovácií.
Financovanie zo zdrojov EÚ
V rámci programu Horizont Európa môžete využiť programovú oblasť Akcie Marie Sklodowska-Curie. Podporuje medzinárodnú, interdisciplinárnu a medzisektorovú mobilitu mladých aj skúsených výskumníkov všetkých vedných odborov.
Viac informácií o aktuálnych výzvach a podmienkach účasti v programe Horizont Európa ako aj plánovaných podporných aktivitách a podujatiach nájdete na národnom portáli ERA portál Slovensko.
Financovanie vedeckej stáže
Možnosti financovania vedeckej stáže s informáciami o finančnej podpore mobilít študentov, doktorandov, pedagogických a výskumných pracovníkov vo viac ako 50 krajinách nájdete na stránke siete centier Euraxess Slovensko, SAIA, n. o.
Financovanie výskumného pobytu v zahraničí
Prehľad možností financovania výskumných pobytov pre vysokoškolských študentov, doktorandov, pedagogických a výskumných pracovníkov vo viac ako 50 krajinách nájdete na portáli EURAXESS Slovensko a v Databáze štipendií a grantov.
Často kladené otázky
Na koho sa môžem obrátiť v prípade otázok?
Informácie a asistenčnú službu pri mobilite výskumných pracovníkov poskytuje sieť servisných centier Euraxess Slovensko.
Aké sú sankcie za nedodržanie povinností?
V prípade nedodržania pravidiel a povinností cudzincov súvisiacich s pobytom na Slovensku vám hrozia sankcie podľa platných právnych predpisov alebo vyhostenie.
S akými krajinami má v súčasnosti Slovensko podpísané medzištátne dohody o vedecko-technickej spolupráci?
Bielorusko, Bulharsko, Česká republika, Čína, Egypt, Francúzsko, Grécko, India, Izrael, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Litva, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Ruská federácia, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Taiwan, Taliansko, Ukrajina a USA.
Výzvy zverejňuje Agentúra na podporu výskumu a vývoja vrátane všetkých podmienok zapojenia sa do vyhlásených výziev.
Dátum poslednej zmeny: 5. 2. 2024
Dátum zverejnenia: 2. 10. 2020
Zodpovednosť za obsah:
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
+421 2/59374111
info@minedu.sk