- Výkon práce na území Slovenskej republiky s vyslaním do iného členského štátu
- Výkon práce mimo územia Slovenskej republiky
- Potrebná administratíva
- Pracovné podmienky cieľového štátu vyslania
- Na aký úrad sa obrátiť?
- Sankcie za nedodržanie povinností
1. Výkon práce na území Slovenskej republiky s vyslaním do iného členského štátu
Výkon práce pri poskytovaní služieb
Ak ste zamestnanec, ktorý má miesto výkonu práce v pracovnej zmluve dohodnuté na území Slovenska a ste vyslaný z územia Slovenskej republiky na územie iného členského štátu EÚ (EHP), Švajčiarska a Veľkej Británie, za účelom výkonu práce pri poskytovaní služieb, je potrebné, aby ste mali uzatvorenú písomnú dohodu o vyslaní, obsahujúcu:
- deň začatia a skončenia vyslania,
- druh práce počas vyslania,
- miesto výkonu práce počas vyslania,
- mzdové podmienky počas vyslania.
Zároveň by mal zamestnávateľ požiadať Sociálnu poisťovňu o vystavenie formulára PD A1 z dôvodu vyslania., ktorý je potrebné mať pri sebe. Prenosný dokument potvrdzuje, že poistné na sociálne zabezpečenie sa má naďalej odvádzať na území Slovenska. Pokiaľ zamestnávateľ nepožiada Sociálnu poisťovňu o vystavenie prenosného dokumentu A1, plní zamestnávateľ prípadné odhlasovacie povinnosti na území Slovenska a prihlasovacie povinnosti v štáte výkonu činnosti.
Pracovná cesta
Ak ste zamestnanec, ktorý má miesto výkonu práce v pracovnej zmluve dohodnuté na území Slovenska a ste vyslaný z územia Slovenskej republiky na územie iného členského štátu EÚ, EHP,Švajčiarska a Veľkej Británie na pracovnú cestu, je potrebné, aby ste mali zamestnávateľom písomne určené:
- miesto jej nástupu,
- miesto výkonu práce, čas trvania,
- spôsob dopravy,
- miesto skončenia pracovnej cesty,
- ďalšie podmienky pracovnej cesty (ak je to potrebné).
Aj v prípade pracovnej cesty do členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie by mal zamestnávateľ požiadať Sociálnu poisťovňu o vystavenie formulára PD A1 z dôvodu vyslania, ktorým sa preukazuje príslušnosť k systému sociálneho a zdravotného poistenia SR.
2. Výkon práce mimo územia Slovenskej republiky
Ak ste zamestnanec, ktorý má miesto výkonu práce v pracovnej zmluve dohodnuté mimo územia Slovenska (na území iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie, vzťahuje sa na Vás legislatíva miesta výkonu práce. V uvedenom prípade môžu existovať osobitné povinnosti vyplývajúce z legislatívy cieľového štátu, na ktorého území sa práca vykonáva.
Viac informácií o osobitných povinnostiach nájdete na stránkach Your Europe.
3. Potrebná administratíva
- Ste občan EÚ, EHP, Švajčiarska, alebo Veľkej Británie, ktorý je vyslaný na územie iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska alebo Veľkej Británie:
- uzatvorený pracovný pomer v písomnej forme s Vaším zamestnávateľom,
- preukázanie príslušnosti k domácemu systému sociálneho poistenia,
- podpísanie dohody o vyslaní.
- Nie ste občan EÚ, EHP, Švajčiarska alebo Veľkej Británie:
- je potrebné spĺňať aj ďalšie osobitné podmienky na Vaše zamestnávanie a pobyt podľa osobitných predpisov (napr. povolenie na zamestnanie, prechodný pobyt na účel zamestnania a pod.).
Sociálne a zdravotné poistenie
Podľa európskej legislatívy je každá osoba poistená v štáte, v ktorom reálne vykonáva činnosť, teda tam, kde pracuje. Sociálne poistená môže byť každá osoba iba v jednom členskom štáte EÚ (EHP) a Švajčiarska. Preto ak je zamestnanec vyslaný na prácu do zahraničia, mal by mať vyriešenú otázku sociálneho poistenia. To znamená, že mal by mať doklad o tom, v ktorom štáte je sociálne poistený pri práci v zahraničí.
- Vyslanie zamestnanca na prácu do zahraničia
Práca v zahraničí, ktorá nie je dlhšia ako 24 mesiacov a zamestnanec chce aj naďalej podliehať sociálnemu a zdravotnému poisteniu SR vyžaduje disponovanie prenosným dokumentom A1 = potvrdenie o právnych predpisoch sociálneho zabezpečenia, ktoré sa vzťahujú na držiteľa (SR). Ak zamestnanec takýto dokument nemá, mal by byť poistený na území štátu, kde prácu v tom čase vykonáva.
Dokument A1 vybavuje zamestnávateľ (zamestnanec) na predpísanom tlačive Sociálnej poisťovne (Žiadosť o vystavenie PD A1 z dôvodu vyslanie zamestnanca).
- Súbežné vykonávanie činnosti v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch zamestnancom
V prípade, ak zamestnanec vykonáva prácu pre viacerých zamestnávateľov na území viacerých členských štátov EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie mal by si podať v príslušnej inštitúcii členského štátu bydliska (v SR príslušná pobočka Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska) (Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ).
Pokiaľ je osoba je zamestnaná ako štátny zamestnanec niektorým členským štátom a vykonáva činnosť ako zamestnanec a/alebo ako v jednom alebo viacerých členských štátoch, podlieha právnym predpisom členského štátu, ktorého správa ju zamestnáva (Žiadosť o vystavenie prenosného dokumentu A1 pre štátneho zamestnanca).
- Vyslanie samostatne zárobkovo činnej osoby () na prácu do zahraničia
Platí, že trvanie tejto práce by nemalo presiahnuť 24 mesiacov.
- Ak SZČO vykonáva činnosť na Slovensku a ide pracovať do iného členského štátu v EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie mal by požiadať Sociálnu
poisťovňu o vystavenie prenosného dokumentu A1, ak chce byť sociálne a zdravotne poistená aj naďalej na území SR počas
vykonávania práce v zahraničí (Žiadosť o vystavenie PD A1 z dôvodu vyslania SZČO)
- Súbežné vykonávanie činnosti v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch samostatne zárobkovo činnej osoby ()
- Ak SZČO vykonáva činnosť v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie by mala požiadať v príslušnej inštitúcii
členského štátu bydliska (v SR príslušná pobočka Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska) o určenie, v ktorom štáte bude
sociálne a zdravotne poistená
(Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ)
- Súbežné vykonávanie činnosti v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch ako zamestnanec a ()
-
Ak osoba, ktorá má súčasne postavenie zamestnanca a SZČO vykonáva činnosť v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie by si mala požiadať v príslušnej inštitúcii členského štátu bydliska (v SR príslušná pobočka Sociálnej poisťovne podľa
miesta bydliska) o určenie, v ktorom štáte bude sociálne a zdravotne poistená
(Žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnaná osoba a činnosť ako SZČO v odlišných členských štátoch)
4. Pracovné podmienky cieľového štátu vyslania
V zmysle európskej legislatívy sa v prípade, ak ste vyslaní z územia Slovenskej republiky na územie iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie za účelom výkonu práce pri poskytovaní služieb, na Vás vzťahujú niektoré pracovné podmienky cieľového štátu vyslania, a to tie upravujúce:
- dĺžku pracovného času a odpočinok,
- dĺžku dovolenky,
- minimálnu mzdu, minimálne mzdové nároky a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas,
- bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci,
- pracovné podmienky žien, mladistvých a zamestnancov starajúcich sa o dieťa mladšie ako tri roky,
- rovnaké zaobchádzanie s mužmi a so ženami a zákaz diskriminácie,
- pracovné podmienky pri zamestnávaní agentúrou dočasného zamestnávania.
Platí však pravidlo o uprednostnení podmienok, ktoré sú pre Vás výhodnejšie.
Národný inšpektorát práce zverejňuje na svojom webovom sídle informácie o pracovných podmienkach podľa Zákonníka práce, ako aj informácie o pracovných podmienkach v členských štátoch EÚ.
Vaše pracovné podmienky sa nemenia ak ste vyslaný z územia Slovenskej republiky na územie iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie len na pracovnú cestu.
Na druhej strane, ak ste zamestnanec, ktorý má miesto výkonu práce v pracovnej zmluve dohodnuté mimo územia Slovenska, (na území iného členského štátu EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie, váš pracovnoprávny vzťah sa riadi pracovnými podmienkami príslušného štátu. V uvedených prípadoch je potrebné zohľadniť princípy tzv. rozhodného práva, resp. predpisy o medzinárodnom práce súkromnom a procesnom.
5. Na aký úrad sa obrátiť?
V prípade potreby je možné sa obrátiť na inšpektoráty práce v jednotlivých krajských mestách
s pôsobnosťou na území kraja alebo e-mailom na podatelna@ip.gov.sk.
Dodatočné informácie nájdete na webovej stránke Národného inšpektorátu práce.
6. Sankcie za nedodržanie povinností
Obdobne ako pri výkone práce na území Slovenskej republiky hrozí v prípade porušenia zákazu nelegálnej práce zamestnancovi za neuzatvorenie pracovnoprávneho vzťahu v predpísanej písomnej forme pokuta do sumy 331 eur.
Rovnaká sankcia hrozí aj zamestnancovi, ktorý nie je občan EÚ, EHP, Švajčiarska a Veľkej Británie ak vykonáva prácu bez príslušného povolenia na prácu.
V konkrétnych prípadoch nie sú vylúčené sankcie podľa práva štátu, na ktorého území sa práca vykonáva.
Dátum poslednej zmeny: 29. 5. 2023
Dátum zverejnenia: 1. 10. 2020